Warsztaty tańca medytacyjnego i relaksacji muzycznej
Lucjana Wesołowskiego
„Muzyka łagodzi obyczaje” – zwykło się mawiać i nie ma w tym powiedzeniu zgoła niczego na wyrost, albowiem muzyka to jeden z najbardziej uniwersalnych środków wyrazu artystycznego stosowany już od niepamiętnych czasów nie tylko dla ukojenia duszy czy uświetnienia ważnych ceremonii, ale nawet w celu leczenia niektórych dolegliwości somatycznych. Muzyką jesteśmy otoczeni, sięgamy po nią w rozmaitych sytuacjach i naturalnie odczuwamy jej zbawienny wpływ na nasze silne emocje – radość, smutek, melancholię oraz stany wzburzenia – lęk, niepokój, agresję. Czemu nie mielibyśmy w sposób całkowicie świadomy wykorzystać tego potencjału?
Warsztaty poświęcone autorelaksacji z wykorzystaniem muzyki to świetny wstęp do pracy nad własnymi emocjami, a ich celem jest przekazanie uczestnikom narzędzi, których można użyć w codziennym życiu przy odkrywaniu własnej, wewnętrznej przestrzeni spokoju. Metodyka oparta jest na prostych działaniach nie wymagających posiadania wiedzy muzycznej i bazuje zarówno na słuchaniu muzyki, jej tworzeniu i odtwarzaniu (wyklaskiwanie prostych rytmów, gra na prostych instrumentach perkusyjnych), jak i poruszaniu się w jej rytm (tupanie w określonych rytmach i zabawy w ruchu) oraz używaniu głosu (nucenie sylab, rytmiczne okrzyki w różnych językach, mruczenie, śpiewanie lub nucenie łatwych melodii).
Podczas zajęć uczestnicy obcują nie tylko z odtwarzanym tłem dźwiękowym, lecz także z muzyką wykonywaną na żywo na instrumentach orientalnych – m.in. na sitarze, fletach indyjskich czy afrykańskim bębnie „djembe”. Pomiędzy poszczególnymi ćwiczeniami następuje ich omówienie, wymiana doświadczeń, spostrzeżeń, co pozytywnie wpływa na integrację grupy i może stać się przyczynkiem do zawarcia nowych znajomości.
Zajęcia warsztatowe kierowane są do wszystkich grup wiekowych, mają służyć jako punkt wyjścia do samodzielnych działań i nie mają charakteru psychoterapii.